Metoda Son-Rise, Metoda Opcji - terapia autyzmu oparta na zabawie
Metoda Son-Rise, Metoda Opcji - terapia autyzmu oparta na zabawie

Metoda Son-Rise, Metoda Opcji - terapia autyzmu oparta na zabawie

30 lipca, 2015

Metoda Son-Rise (Metoda Opcji) to jedna z metod terapii autyzmu. Metoda Son-Rise polega na codziennej zabawie rodziców lub wolontariuszy z dzieckiem z autyzmem, w specjalnie przygotowanym pokoju do zabawy. Dorośli dołączają do ulubionych aktywności dziecka, następnie stopniowo poszerzają jego zainteresowania i uczą nowych umiejętności.

Krótka historia metody Son-Rise

Autorami Metody Son-Rise jest małżeństwo Barry i Samahria Kaufman, którzy stworzyli ją pracując ze swoim synem z autyzmem- Raunem (na plakacie zdjęcie Samahrii i Rauna).

Plakat z Amerykańskiego Centrum Metody Son- Rise Autism Treatment Center of America.
Plakat z Amerykańskiego Centrum Metody Son- Rise Autism Treatment Center of America.

Obecnie Raun jest dorosły, prowadzi wykłady na temat autyzmu w różnych krajach i pomaga rodzicom w rozpowszechnianiu metody Son-Rise.

Kaufmanowie napisali książkę „Przebudzenie naszego syna” w której opisali historię terapii Rauna. Założyli centrum nauczania Programu Son-Rise czyli The Autism Treatment Center of America (Amerykańskie Centrum Terapii Autyzmu), które prowadzi terapię i szkoli ludzi z całego świata.

Córka Kaufamanów Bryn wraz z mężem adoptowali 2 dzieci. Okazało się, że ich córka o imieniu Jade ma autyzm. Film poniżej opowiada historię terapii Jade w duchu metody Son-Rise.

Filozofia metody Son-Rise

Podstawą Programu Son-Rise, znanej w Polsce również jako metoda Son-Rise lub Metoda Opcji, jest przekonanie, że potencjał dziecka jest ogromny. Terapia polega na zabawie. Dobra relacja dziecka i dorosłego jest bazą do uczenia kolejnych umiejętności. Podstawą jest podążanie za motywacją dziecka.

Jak wygląda terapia

Zabawa i terapia odbywają się w bezpiecznym, wolnym od zakłóceń pomieszczeniu tzw. playroom. Rodzice i wolontariusze spędzają jak najwięcej czasu z dzieckiem w playroomie, bawiąc się zgodnie z zasadami metody Son-Rise. Rodzic koordynuje cały proces terapii dziecka np. wyznacza koleje cele na podstawie umiejętności i zainteresowań dziecka.

Strategie terapeutyczne metody Son-Rise to m.in.:

  • Dołączanie się do powtarzających się, schematycznych zachowań dziecka tzw. zachowań stereotypowych daje możliwość poznania podłoża tych zachowań, ułatwia kontakt wzrokowy, prowokuje pierwsze interakcje.
  • Uczenie się komunikacji i wchodzenia w relację jest priorytetowe – nauka wiedzy szkolnej następuje w kolejnych etapach, kiedy dziecko jest na to gotowe. Zdobywanie wiedzy nadal jest nauką przez zabawę.
  • Zasada 3E – Energia, Ekscytacja, Entuzjazm. Terapeuci ciągle pamiętają o energii, ekscytacji i entuzjazmie w pracy z dziećmi, bycie ożywionym i pełnym entuzjazmu utrzymuje uwagę dzieci, pobudza w nich chęć do nauki i interakcji.

Dla zobrazowania tych strategii zamieszczamy film dodany przez terapeutkę Kate Wilde z Centrum Terapii Autyzmu ze Stanów Zjednoczonych. Terapeuci pracujący w ośrodku Kaufmanów publikują filmy, na kanale youtube Centrum Terapii Son-Rise, w których demonstrują techniki pracy z dziećmi oraz pomysły na nowe zabawy.

Ta zabawa ma na celu pracę nad kontaktem wzrokowym. Terapeuta wykazuje się entuzjazmem, ekscytacją i energią. Całą uwagę skupia na swojej twarzy dzięki dobrej organizacji przestrzeni. W taki sposób dzięki dobrej zabawie, dziecko zachęcane jest do patrzenia w oczy.

Praca nad przekonaniami

Filarem metody Son-Rise jest bezwarunkowa akceptacja dziecka i praca nad własnymi przekonaniami na co dzień. Metoda przyjmuje założenie, że nikt nie ma pełnej kontroli nad tym co się nam przydarza, ale każdy może kontrolować własne przekonania o wydarzeniach.

Dziecko jest mało zaangażowane w nową zabawę. Pewnie nie podoba mu się moja nowa propozycja zabawy. Lepiej tego nie próbować. Czuję się zawiedziony i zniechęcony.

Zmień to przekonanie na: Dziecko jest mało zaangażowane w nową zabawę. Na pewno jest jakąś przyczyna! Spokojnie staram się ją odkryć i nie zniechęcam się, próbuję dalej. Mam poczucie nadziei i sensowności działań.

Osoby pracujące z dziećmi w spektrum autyzmu muszą szczególnie zadbać o siebie i o swoje przekonania. Terapeuci mogą pracować efektywnie, kiedy czują się dobrze z dzieckiem, są optymistycznie nastawieni i pełni nadziei, dlatego powinni na bieżąco weryfikować swoje przekonania.

Metoda Opcji w Polsce

W Polsce metodę Son-Rise rozpowszechnia Fundacja Być Bliżej Siebie –  http://bycblizejsiebie.pl/

Jeżeli posiadasz konto w serwisie Facebook i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej metody, dołącz do grupy https://www.facebook.com/groups/474287389313217/. Jest w niej ponad 500 członków z Polski, a użytkownicy chętnie dzielą się tam swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Zapraszamy również do dzielenia się komentarzami na temat metody Son-Rise pod tym artykułem!

Wsparcie informacyjne dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Polski Autyzm © 2021