1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera – Ellen Notbohm i Veronica Zysk

Książka “1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera” adresuje pytania i dylematy wychowawcze z którymi mierzą się rodzice dziecka ze spektrum autyzmu.

1001 porad dla rodziców - okładka książki

 

Książka jest owocem przyjaźni terapeutki i rodzica

Ellen Notbohm jest mamą dwóch synów, jeden z nich ma autyzm a drugi ADHD, jest pisarką i doradcą do spraw komunikacji, autorką książki “10 rzeczy, które chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem”. Książka ta zdobyła uznanie w środowisku osób związanych z autyzmem na całym świecie.

Druga z autorek – Veronica Zysk jest od ponad 25 lat związana zawodowo z tematem autyzmu. Jako pomysłodawczyni oraz redaktorka naczelna magazynu na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu “Autism Asperger’s Digest” od lat poznaje historie rodzin i nauczycieli, jest również autorką publikacji na temat autyzmu. Te dwie osoby łączy wieloletnia znajomość oraz wieloletnia wymiana poglądów i doświadczeń związanych z autyzmem.

Pomysły dotyczą codziennych sytuacji

Pomysły zgromadzone w książce dotyczą:

  • integracji sensorycznej,
  • rozwijania komunikacji i języka,
  • kierowania zachowaniem,
  • życia codziennego,
  • rozwijania myślenia społecznego,
  • strategii pomocnych w szkole.

W książce znajdziemy pomysły na jak najlepsze organizowanie sytuacji dnia codziennego w których możemy spodziewać się trudności np. wizyta u fryzjera, wizyta w szpitalu, urządzenie pokoju. Część dotycząca szkoły i pomysłów przydatnych dla nauczycieli ma prawie 100 stron. Rozwijanie umiejętności społecznych oraz komunikacji również opisane jest szczegółowo w 2 rozdziałach, autorki poruszają tematy tj. umiejętność dzielenia się, kontrolowanie złości, jak protestować, nauka zadawania pytań, komplementy.

Niektóre z tematów poruszanych w książce:

Pomysły na prezenty urodzinowe dla dziecka ze spektrum autyzmu.
Zaburzenia snu i jak sobie z nimi poradzić?
Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem autystycznym?
Nauka zadawania pytań i komentowania.
Sposoby na zmniejszenie lęku separacyjnego.
Jedzenie w restauracji a autyzm.
Jak wykorzystać lepienie bałwana do nauki umiejętności społecznych?
Jakie książki wybrać dla dziecka z ADS? Autorki podają listę proponowanych publikacji

Część dotycząca integracji sensorycznej zawiera pomysły na łatwe w przygotowaniu zabawy sensoryczne oraz wyjaśnienia dlaczego dane ćwiczenie jest ważne dla rozwoju. Wiele z proponowanych zadań ma formę prostych aktywności, w które rodzice i dzieci angażują się na co dzień.  Część dotycząca zachowania opisuje trudności i sposoby na rozwiązywanie problemów z zakresu wychowania dziecka ze spektrum oraz zakresu tzw. trudnych zachowań.

Temple Grandin dzieli się doświadczeniem z własnej terapii

Wstęp do książki napisany jest przez Temple Grandin, która opisuje swoją ścieżkę edukacji. Temple opisuje w jaki sposób wiele z pomysłów zebranych w tej książce, stosowane było przez jej mamę oraz nauczycieli. Opisuje jak odbierała własną “terapię” w dzieciństwie oraz jaka jest jej obecna opinia na temat działań terapeutycznych jej rodziny i nauczycieli.

Ze wstępu Temple Grandin:

 

“Tytuł niniejszej książki obiecuje, że czytelnik znajdzie w niej 1001 dobrych pomysłów, co wydaje się dość odważnym założeniem. Tymczasem tylna strona okładki niniejszego drugiego wydania mówi aż o 1800 pomysłach. Każdy, kto przeglądał publikacje na temat autyzmu, mógłby poddać w wątpliwość, że dwie autorki zgromadziły tak wiele porad, z których wszystkie są “dobre”, ale muszę przyznać, iż ta książka zdaje egzamin.

 

Kiedy byłam mała, moja mama i nauczyciele stosowali wiele metod opisanych w tej wspaniałej książce. Rozumieli oni, że w procesie nauczania dziecka z autyzmem kreatywność, cierpliwość i zrozumienie, a także niekończące się poszukiwania pomysłów i strategii, które miały sens dla mnie, były najlepszym sposobem, by pomóc mi stać się spełnioną osobą jaką jestem dzisiaj.”

My również gorąco polecamy każdemu nauczycielowi i rodzicowi 🙂

Książka “1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera” zyskała dużą popularność w USA i doczekała się już drugiego wydania. W tym roku książka wydana została w języku polskim przez Wydawnictwo Uniwersystetu Jagiellońskiego.

Podobne artykuły