1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - Ellen Notbohm i Veronica Zysk
1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - Ellen Notbohm i Veronica Zysk

1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - Ellen Notbohm i Veronica Zysk

19 września, 2016

Książka “1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera” odpowiada na pytania i dylematy wychowawcze, z którymi mierzą się rodzice dzieci w spektrum autyzmu.

Książka jest owocem przyjaźni terapeutki i rodzica

Ellen Notbohm jest mamą dwóch chłopców z zaburzeniami rozwoju (jeden z nich ma autyzm a drugi ADHD), pisarką i doradcą do spraw komunikacji, autorką książki “10 rzeczy, które chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem”. Książka zdobyła uznanie w środowisku osób związanych z autyzmem na całym świecie.

Veronica Zysk jest od ponad 25 lat związana zawodowo z tematem autyzmu. Jako pomysłodawczyni oraz redaktorka naczelna magazynu na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu “Autism Asperger’s Digest” od lat poznaje historie rodzin i nauczycieli.

Te dwie osoby łączy wieloletnia przyjaźń oraz wieloletnia wymiana poglądów i doświadczeń związanych z autyzmem.

Pomysły dotyczą codziennych sytuacji

Pomysły zgromadzone w książce dotyczą:

  • integracji sensorycznej,
  • rozwijania komunikacji i języka,
  • kierowania zachowaniem,
  • życia codziennego,
  • rozwijania myślenia społecznego,
  • strategii pomocnych w szkole.

W książce znajdziemy pomysły na jak najlepsze organizowanie wydarzeń, które mogą przysparzać trudności np. wizyta u fryzjera, wizyta w szpitalu, urządzenie pokoju.

Część dotycząca szkoły i pomysłów przydatnych dla nauczycieli ma prawie 100 stron.

Rozwijanie umiejętności społecznych oraz komunikacji opisane jest szczegółowo w 2 rozdziałach. Autorki poruszają tematy tj. umiejętność dzielenia się, kontrolowanie złości, jak protestować, nauka zadawania pytań, komplementy.

Niektóre z tematów poruszanych w książce:

Pomysły na prezenty urodzinowe dla dziecka ze spektrum autyzmu.
Zaburzenia snu i jak sobie z nimi poradzić?
Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem autystycznym?
Nauka zadawania pytań i komentowania.
Sposoby na zmniejszenie lęku separacyjnego.
Jedzenie w restauracji a autyzm.
Jak wykorzystać lepienie bałwana do nauki umiejętności społecznych?
Jakie książki wybrać dla dziecka z ADS? Autorki podają listę proponowanych publikacji

Część dotycząca integracji sensorycznej zawiera pomysły na łatwe w przygotowaniu zabawy sensoryczne oraz wyjaśnienia dlaczego dane ćwiczenie jest ważne dla rozwoju. Wiele z proponowanych zadań ma formę prostych aktywności, w które rodzice i dzieci angażują się na co dzień.

Część dotycząca zachowania opisuje trudności i sposoby na rozwiązywanie problemów z zakresu wychowania dziecka w spektrum oraz z zakresu tzw. trudnych zachowań.

Temple Grandin dzieli się doświadczeniem z własnej terapii

Wstęp do książki napisała Temple Grandin. Temple opisuje w jaki sposób wiele z pomysłów zebranych w tej książce, stosowane było przez jej mamę oraz nauczycieli. Opisuje jak odbierała własną “terapię” w dzieciństwie.

Ze wstępu Temple Grandin:

“Tytuł niniejszej książki obiecuje, że czytelnik znajdzie w niej 1001 dobrych pomysłów, co wydaje się dość odważnym założeniem. Tymczasem tylna strona okładki niniejszego drugiego wydania mówi aż o 1800 pomysłach. Każdy, kto przeglądał publikacje na temat autyzmu, mógłby poddać w wątpliwość, że dwie autorki zgromadziły tak wiele porad, z których wszystkie są “dobre”, ale muszę przyznać, iż ta książka zdaje egzamin.

Kiedy byłam mała, moja mama i nauczyciele stosowali wiele metod opisanych w tej wspaniałej książce. Rozumieli oni, że w procesie nauczania dziecka z autyzmem kreatywność, cierpliwość i zrozumienie, a także niekończące się poszukiwania pomysłów i strategii, które miały sens dla mnie, były najlepszym sposobem, by pomóc mi stać się spełnioną osobą jaką jestem dzisiaj.”

My również gorąco polecamy każdemu nauczycielowi i rodzicowi 🙂

W tym roku książka wydana została w języku polskim przez Wydawnictwo Uniwersystetu Jagiellońskiego.

Wsparcie informacyjne dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Polski Autyzm © 2021