Objawy autyzmu

Artykuły dotyczą objawów autyzmu oraz teorii, które wyjaśniają mechanizmy poznawcze stające za objawami autyzmu. Piszemy też o innych zaburzeniach np. związanych ze zmysłami (sensorycznych), które często towarzyszą ASD. Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć zachowania osób z autyzmem – jesteś w dobrym miejscu.

Jeśli chcesz zdobyć podstawowe informacje na temat objawów autyzmu polecamy artykuły:

Objawy autyzmu – czy moje dziecko ma autyzm?
Diagnoza, Objawy autyzmu
3 Sierpień 2020

Objawy autyzmu – czy moje dziecko ma autyzm?

Artykuł opisuje wczesne zachowania dzieci, które mogą zaniepokoić rodziców i skłonić do kontaktu ze specjalistami. W spektrum autyzmu, wczesne wykrywanie ma ogromne znaczenie. Mózg małego dziecka jest bardzo podatny na kształtowanie (plastyczny) i wczesne rozpoczęcie terapii jest korzystne dla dziecka.

Badanie teorii umysłu w autyzmie
Objawy autyzmu
12 Sierpień 2015

Badanie teorii umysłu w autyzmie

Codziennie, nie koncentrując się na tym świadomie, analizujemy skomplikowane relacje międzyludzkie. Zastanawiamy się co inni mają na myśli, co chodzi im po głowie. Ta umiejętność nazywana jest teorią umysłu. Psychologowie od lat 80. przeprowadzili serię ciekawych badań w celu odpowiedzi...

Centralna koherencja – składanie rzeczywistości z puzzli
Objawy autyzmu
2 Sierpień 2015

Centralna koherencja – składanie rzeczywistości z puzzli

Koherencja centralna pomaga składać wszystkie elementy dostrzeganej sytuacji w całość. Dzięki silnej koherencji centralnej nie koncentrujemy się na jednym szczególe, ale ciągle poszukujemy ogólnego sensu sytuacji. Badania potwierdzają słabą koherencję centralną w autyzmie, co pozwala lepiej rozumieć niektóre z objawów.