Podstawowe informacje wyjaśniające czym jest autyzm, znajdziesz w artykule Autyzm - prostymi słowami

Ewa Pisula – „Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia”

Prof. Ewa Pisula jest psychologiem i wykładowcą akademickim, autorką opracowań i książek na temat autyzmu. Prof. Pisula pracuje na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii, jej zainteresowania naukowe to zaburzenia rozwoju, zwłaszcza spektrum autyzmu. Na stronie Uniwersytetu Warszawskiego znajdziecie więcej informacji o zainteresowaniach prof. Pisuli oraz spis opublikowanych przez nią książek i artykułów.

Książka „Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia” oparta jest na analizie bardzo wielu źródeł, bibliografia zajmuje ponad 20 stron. Książka adresowana jest przede wszystkim do rodziców. Jest też podstawową lekturą studentów i osób zawodowo zainteresowanych autyzmem. Jest łatwo dostępna w księgarniach, napisana zrozumiałym językiem. Wydanie 3 poprawione, z 2014 roku, ma 209 stron.

Okładka książki prof. Pisuli
Okładka książki prof. Pisuli

Książka „Autyzm- przyczyny symptomy, terapia” zawiera pakiet podstawowych informacji na temat spektrum autyzmu, rozpoczynając od wyjaśnienia przyczyn, nazewnictwa i klasyfikacji diagnostycznych. Prof. Pisula opisuje główne objawy autyzmu a następnie wczesne objawy oraz w jaki sposób można autyzm wykrywać u małych dzieci.

Książka opisuje podstawowe interwencje terapeutyczne dla dzieci w tym: terapię behawioralną, podejście rozwojowe, metody wspierające komunikację i interwencje biomedyczną.

Końcowy rozdział „co mogą zrobić rodzice?” zawiera przykłady zabaw i strategi do wykorzystania w codziennych sytuacjach, wraz z opisami badań naukowych na temat umiejętności dziecka. Aneks zawiera spis przydatnych książek i stron internetowych w języku polskim i angielskim.

Podobne artykuły