Ewa Pisula – „Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia”

Opublikowano: 31 sierpnia 2015 | Ostatnia aktualizacja: 2 lipca 2020
Kategoria: Książki | Redakcja Polski Autyzm

Książka „Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia” oparta jest na analizie bardzo wielu źródeł, bibliografia zajmuje ponad 20 stron. Książka adresowana jest przede wszystkim do rodziców. Jest też podstawową lekturą studentów i osób zawodowo zainteresowanych autyzmem. Jest łatwo dostępna w księgarniach, napisana zrozumiałym językiem. Wydanie 3 poprawione, z 2014 roku, ma 209 stron.

Okładka książki prof. Pisuli
Okładka książki prof. Pisuli

Książka „Autyzm- przyczyny symptomy, terapia” zawiera pakiet podstawowych informacji na temat spektrum autyzmu, rozpoczynając od wyjaśnienia przyczyn, nazewnictwa i klasyfikacji diagnostycznych. Prof. Pisula opisuje główne objawy autyzmu a następnie wczesne objawy oraz w jaki sposób można autyzm wykrywać u małych dzieci.

Książka opisuje podstawowe interwencje terapeutyczne dla dzieci w tym: terapię behawioralną, podejście rozwojowe, metody wspierające komunikację i interwencje biomedyczną.

Końcowy rozdział „co mogą zrobić rodzice?” zawiera przykłady zabaw i strategi do wykorzystania w codziennych sytuacjach, wraz z opisami badań naukowych na temat umiejętności dziecka. Aneks zawiera spis przydatnych książek i stron internetowych w języku polskim i angielskim.

Prof. Ewa Pisula jest psychologiem i wykładowcą akademickim, autorką opracowań i książek na temat autyzmu. Prof. Pisula pracuje na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii, jej zainteresowania naukowe to zaburzenia rozwoju, zwłaszcza spektrum autyzmu. Na stronie Uniwersytetu Warszawskiego znajdziecie więcej informacji o zainteresowaniach prof. Pisuli oraz spis opublikowanych przez nią książek i artykułów.